Kai Hansen o odchodu z HELLOWEEN

Zdroj: část interview s Kiaem Hansenem z 15. 3. 99

Váš hlas se opravdu zlepšil ve srovnání s "Walls Of Jericho", jak jste to dokázal ???

Kai Hansen: Jde o to pořád zpívat a mít hodně praxe. Na "Land Of The Free" jsem svůj hlas začal zkoumat a naučil jsem se ho ovládat. Zpívat nikdy nepřestanu, baví mě to, ale pořád se mám co učit.

A teď k tomu hlavnímu. Ohledně Vašeho odchodu z Helloween koluje mnoho nesmyslu, proto se Vás chci zeptat, jak to bylo doopravdy ???

Kai Hansen: Tak v tomhle s Vámi souhlasím, že všude koluje hodně nesmyslů, ale já bych to shrnul do tří základních důvodů.
První: Celá situace uvnitř skupiny byla špatná, nebyli jsme jednotní. Byli zde různé diskuse a argumentace ohledně hudby, namísto hraní. Také směr, kterým se bude Helloween odebírat byl nejasný a to nebyly jen tak běžné problémy a taky v té době bylo špatné období, aby jsme se mohli správně reprezentovat. Bylo to jako když jsme pracovali pro někoho a nikdo pro nás.
Druhý: Já jsem nebyl nadšený z turné ke Keeper 2, protože při turné ke Keeper 1 jsme navštívili mnoho zemí a to mi zatím stačilo a taky jsem se necítil dobře, proto jsem klukům ve skupině řekl, že se necítím dobře na turné a jestli by jsme ho nemohli na čas odložit, ale oni mi pořád říkali, že to není tak špatný a že to zvládnu. No a takhle by to podle mě ve skupině chodit nemělo a tady samozřejmě nastali další problémy.
Třetí: Nakonec náš ošidil management, dostávali jsme málo peněz a museli jsme z něčeho žít, z toho důvodu jsme odstoupili od smlouvy. Tyto skutečnosti mě otrávili ještě víc a na turné jsem už nechtěl. Trvalo mi jeden rok než jsem udělal konečné rozhodnutí opustit kapelu. Teprve potom jsem začal přemýšlet, jak se to vlastně stalo.

Jak se Vám potom pracovalo s Blind Guardian ???

Kai Hansen: Jednou se mě někdo zeptal jestli bych se nešel podívat do studia na jednu mladou skupinu a že jsou fanoušci Helloween a že chtějí jestli bych nebyl jejich host na albu a že mi za to zaplatí. Šel jsem se tedy na ně podívat a řekl jsem jim ať mi pustí nějaké jejich nahrávky. Jejich tvorba se mi líbila a tak jsem jim nahrál nějaké kytarové části a postupně jsme se více spřátelili. Za první album jsem dostal zaplaceno a později jsem jim ještě na nějakých albech pomáhal, ale ne pro peníze, ale pro legraci.

Jaký byl začátek projektu Gamma Ray ???

Kai Hansen: Když jsem opustil Helloween, tak jsem ještě s hraním skončit nechtěl a v Helloween jsem byl velmi známý a tak jsem si řekl, že bych mohl nějaké to album udělat. První osoba, která mě napadla byl Ralf Scheepers, protože v době když jsme v Helloween hledali zpěváka, tak jeho jsme oslovili jako prvního. V té době on v Helloween zpívat nechtěl, ale teď byl volný a tak jsme začali pracovat na albu "Heading For Tomorrow". Hodně lidí po mě chtělo abych to nazval "Kai Hansen Project" nebo podobně, ale já jsem chtěl vytvořit novou skupinu.

Michael Kiske řekl, že Metalová scéna je naplněná lidmi, kteří nechtějí rozvoj, ale chtějí pouze prodat svoje nahrávky a mít peníze. Mohl byste mi o tom něco říct ???

Kai Hansen: Myslím si, že on je takový malý tvrdý muž, ale s jeho vyjádřením celkem souhlasím. Nenávidím skupiny kteří změní styl hudby jen z důvodu většího prodeje. Já osobně nehraji jen abych prodal co nejvíce alb, to není můj skutečný důvod. Michael tohle velmi dobře sleduje a já s ním souhlasím, je špatný když někdo přijde a říká Vám jak máte hrát. To podle mě není dobrý. Nikdy bych nemohl hrát jen pro to abych prodal co nejvíce nahrávek, hraji protože mě to baví a jsem rád, že mám hodně fanoušků a cením si jich.

Mluvil jsi v poslední době někdy s kluky s Helloween ???

Kai Hansen: Samozřejmě. Nejdříve tam bylo dlouhé ticho mezi námi. Po mém odchodu jsme o vzniklé situaci nemohli spolu mluvit. Dnes už to je o něčem jiném, můžeme jednat jako dospělí a čas zhojil všechny rány a nesmysly. V té době mezi námi nastala hloupá tisková válka mezi Weikim a mnou. Měli jsme mezi sebou špatný vztah a používali jsme i nějaká sprostá slova, která nebyla nutná. Ale to už je za námi a možná někdy s Weikim napíšeme píseň, Weiki a já, je to velice zajímavá myšlenka a ukázala by světu, že mezi námi už není žádný konflikt.

Jak byste zhodnotil nové album Helloween - Better Than Raw ???

Kai Hansen: Poslední album je takové jaké jsem si vždycky představoval, že by měl Helloween hrát. Na začátku mi Andi do skupiny moc nezapadal, ale na posledním albu dělá velkou práci a se skupinou už srostl. Upřímně můžu říct, že od té doby co přišel do skupiny jsou čím dál lepší.