Michael Kiske o HELLOWEEN

Zdroj: část interview s Michaelem Kiskem 18. 5. 99

Jak jste proboha přišli na název "Pink Bubbles Go Ape" ???

Michael Kiske: (smích), na ten název jsme myslím přišli Weiki a já. Zrovna jsme spolu o něčem mluvili a hledali jsme název pro album. V té době jsme se zrovna soudili s nahrávací společnosti a ještě byli ve skupině různé rozpory a tak jsme si řekli, že nejlepší by byl nějaký ironický název. Vymýšleli jsme různě hloupé názvy až pak ze mě vypadlo, že by to měli být Pink Bubbles - růžové bubliny. Takhle to nějak vzniklo. Než jsem se dostal do Helloween, tak jsem měl taky svojí skupinu, ale to byla jen taková školní blbost, ale sranda byla. Jednou za mnou Markus přišel a řekl mi, že pro Kaie je hrozně namáhavé na koncertech zpívat a zároveň hrát. Vždycky po 2 koncertech už nestačil s hlasem a tak jestli nechci zpívat v Helloween. V té době jsem akorát věděl, že nějaká taková skupina existuje. Zrovna jsem byl ve studiu s mojí skupinou a donesl mi i album "Walls Of Jericho" a řekl mi ať si ho poslechnu. Když jsem ho poslouchal, tak pro mě to bylo něco nového ty bubny byli hrozně rychlé a všechny písničky mi připadali stejné. V té době jsem metal skoro vůbec neposlouchal pro mě byl vrchol rychlosti Iron Maiden a Judas Priest. Ještě se mi líbila Metallica. Ale tahle hudba nebyla pro mě, tak jsem jim zavolal, že to neberu. Jednou když jsem se koupal, tak mi zrovna volal Weiki a řekl mi, že Walls Of Jericho byla jedna věc, ale že on chce zpěváka, který by mohl zpívat všechno, že potřebuje někoho jako já. Já jsem Weikiho obdivoval, byl jsem jeho fanoušek, tak jsem se s ním teda setkal a když jsem se dostal do studia a začali jsme hrát, tak Kai a Weiki donesli písničky pro můj hlas a to se mi hrozně líbilo a začal jsem to milovat a tak jsem se stal členem Helloween. Když vyšel Keeper 1, tak jsem žasl kolik se toho prodalo. Mě bylo 18 a všichni za mnou chodili a říkali, že mi fandí a že jsem vynikající. V duchu jsem si říkal ONI JSOU ŠÍLENÍ. Prodalo se asi milion kopií a to bylo něco úžasného, ale když jsme připravovali Pink Bubbles, tak jsme na to tak nějak zavzpomínali a uvědomili si, že si sice myslíte jak jste dobří a báječní, ale za zády Vám někteří lidi závidí a myslí si, že to děláte jen pro peníze. Pro to ta ironie v podobě Pink Bubbles Go Ape.

Je pravda, že píseň "A Little Time" jste napsal ještě předtím, než jste přišel do Helloween ???

Michael Kiske: Ano to je pravda. Napsal jsem jí když jsem byl ještě hodně mladý, ale původně zněla jinak. Vzali jsme z ní jen nějaké části a zbytek dodělali.

Na Vašem předchozím albu "Instant Clarity" jste napsal skladbu "Always", která byla o Ingovi. Mě zajímá kdy jste jí napsal ???

Michael Kiske: Tuto píseň jsem psal v posledních 2 měsících v Helloween. V té době byl Ingo velmi nemocný. Vše bylo tak záporné a frustrující a když jsem psal texty, tak jsem myslel, že to bude o mě. Líbí se mi když se lidi o sebe starají. Později jsem se rozhodl, že to napíšu o něm a podle mě se to k němu hodí víc než ke mně.

Podle mě mělo album Pink Bubbles Go Ape velmi špatnou produkci.

Michael Kiske: Absolutně. Celá produkce byla hrozně drahá. Celé nahrávání stálo celkem asi 400 tis. liber a vzniklo velmi špatné album. Samozřejmě tam byli i nějaké dobré písně, např.: Kids Of The Century, ale každý dobrý nápad byl Chrisem zamítnut, o tomhle víme každý své. Předtím jsme dělali s Tommy Hansenem, byl vynikající, ale do té doby jsme neznali nikoho jiného a jednou za námi přišel Rod Smallwood a řekl nám, že by jsme si zasloužili nového producenta. Mysleli jsme si, že má pravdu a tak přišel Chris a potom to tak dopadlo. Pink Bubbles... byla nejdražší produkce a zvuk byl velice špatný. Bylo to takové vyhození peněz, dokonce i demo nahrávky zněli líp.

Na co jste nejvíce pyšný ve své hudební kariéře ???

Michael Kiske: Nejvíce jsem pyšný na 3-leté období Keeper éry. V té době jsme byli přátelé a při koncertních šňůrách jsem objeli celý svět a užili si hodně legrace. Všechno co se přihodilo mezi mnou a Helloween mě velmi posílilo. V 21 jsem si myslel, že vím všechno, ale časem jsem zjistil, že se mýlím a že je pořád co se učit. Ty negativní věci mě udělali hodně silným. Moje morálka je lepší a moje morální síly jsou větší. To vzešlo ze špatných dnů strávených v Helloween, tedy v podstatě z posledních 6 let ve skupině.

Zajímalo by mě co by jste dělal kdyby jste nebyl v hudební branži ???

Michael Kiske: Nevím na hudbu jsem se zaměřil ve 12 letech, kdy jsem začal hrát na akustickou kytaru a byl jsem rozhodnut dělat hudbu. Po škole jsem si hledal práci a moje maminka mi doporučila nějakou práci ve firmě se skleníky. Tam jsem dělal 5 měsíců a pak jsem se dostal do Helloween.

Poslední věc na kterou by se chtěl zeptat, jak to bylo mezi Vámi a Helloween, budete s nimi někdy o tom mluvit ???

Michael Kiske: Určitě. Já s nikým válčit nechci. Co my hodně vadilo bylo, že po mém odchodu se mnou úplně přestali mluvit, jako bych neexistoval, vždyť jsme byli několik let jako rodina. Po tom co mě ještě hodně zranilo byl Roland, jednou jsem se mu svěřil, že asi ze skupiny odejdu, ale to jsem nemyslel vážně, protože situace v kapele mě frustrovala. Za pár týdnů jsem letěl. Asi situace byla tak špatná, že udělali co udělali. Ale co mě na tom vadilo nejvíc, že neřekli jak to bylo doopravdy. V různých rozhovorech si vymýšleli různé kraviny. V každém případě jestli se mnou chtějí mluvit, tak v tom nevidím žádný problém.