Interview s Michaelem Kiskem - 2010

Zdroj: www.michaelkiske.net
Přeložil: Jakub "Tykvůň" Zeman

Jakou hudbu od Unisonic uslyšíme? Bude to něco jako mix mezi Kiske a Place Vendome?

Nebude to jenom mix Place Vendome a Kiske. Určitě poznáte i muzikanty. Dennis bude vždycky Dennis. Podobně já nebo Mandy. Uslyšíte i něco z Place Vendome, jen trochu líznutých osmdesátkami. Leč pracujeme na vlastním čerstvém zvuku. Unisonic budou barevnější a bez hranic. Budou tam i moje písničky, ale pořád budu pracovat na vlastních deskách pod hlavičkou Kiske, pakliže budu mít dostatek materiálu. (Pořád mám smlouvu s Frontiers Records a smlouvy já nikdy neporušuji. Chci je dodržet a chci zůstat u Frontiers i u Serafino, jsou to dobří lidé.) Jestliže budou Unisonic na všem pracovat jako kapela, všechny moje skladby budou znít jinak než by zněly na mých sólových deskách. Hlavní myšlenka je psát věci společně. Už máme sice něco připravené, ale budeme k tomu notně kritičtí, poněvadž chceme, aby naše hudba byla co možná nejlepší, a ne narychlo splácaná.

V prohlášení festivalu Sweden Rock se o Unisonic tvrdí, že představíš vlastní skladby a také několik klasických písní Helloween. Co to ale znamená "vlastní skladby"? Jen Unisonic nebo i nějaké písničky projektů Kiske a Place Vendome?

Zahrajeme skladby Place Vendome, Unisonic a pravděpodobně dva z mých starších kousků, které jsem předělal pro desku "Past in Different Ways". Myslím, že to bude "Kids of the Century" a možná "A Little Time". Doufám, že tou dobou už bude první album Unisonic v prodeji, nicméně ani tak nebudeme mít dostatek skladeb pro delší vystoupení. Takže musíme hrát i něco jiného. A obzvláště Place Vendome si zaslouží zahrát živě. Ale budou to jen skladby, které jsme napsali my (zřejmě Michael, Dennis a Kostas - pozn.).

Znamená tvoje práce v Unisonic, že do budoucna přestaneš vydávat sólové desky? Případně že skončí i projekt Place Vendome?

Ne. Sólové desky se v budoucnu objeví. Mám moc rád Serafino i Frontiers Records, chovali se ke mně vždycky dobře a já hodlám v naší spolupráci pokračovat. Hrozně se mi líbí pracovat na oněch velice osobních akustických autorských věcech pro své sólovky. Složím-li něco bez Unisonic, bude to znít tak či tak odlišně. To je tak vždycky, když pracuješ na písničkách s kapelou, což se u žádné mé sólovky nikdy nestalo. Nicméně co se týká Place Vendome, tak nevím. Uvidíme.

Jaké jsou plány Unisonic do budoucna? Nové album, propagační videoklip, turné po evropských festivalech i jinde (Jižní Amerika, Japonsko, USA, atd.) a živé DVD?

To všechno i víc! Zahálčivé dny pro pana Kiskeho konečně skončily, za což jsem velice rád.

Bavilo tě zpívat v rámci celé té obří produkce nové desky (desek) Avantasia? Tobias se zmínil, že nás čeká opravdový sbor a opravdový symfonický orchestr za pomoci Saschy Paetha.

Většina mojí práce byla tentokrát docela tradiční, ale nevím, jak to celé bude znít, až s tím budou hotovi. Velice se mi líbila "Lost in Space" na předchozím albu. Bohužel moje verze se nakonec na desku nedostala. Těžko soudit, jak to dopadne. Ale Tobiho mám rád a nemám pochyb o tom, že se s tím poperou dobře. Sascha je vždycky dobrá volba. Je to dobrý člověk, kterého je radost mít na telefonu.

Jak se ti zpívalo po 14 letech s Gamma Ray ve skladbě "All You Need to Know"?

Mám rád osobitost Kaie Hansena. Jak říkáme u nás v Německu: Vždycky bude mít "stone in my heart". Spojuji s ním své nejlepší roky v Helloween. A když se ukázal v mém novém bytě, byl jsem moc rád. Mluvili jsme o hudbě, idealismu a Richardu Wagnerovi. Byl sladký. Požádal mě, abych mu zapěl refrén k jedné písničce. Když jsem si ji poslechl, naznal jsem, že se mi některé skladby z té desky líbí víc, nicméně on chtěl, abych zazpíval právě tu. Prostě typický Kai Hansen. Energický, veselý, a ani trochu negativní.

Zpíváš na bonus tracku "The Ethereal Dream" kapely Tomorrow's Outlook a už jsme i mohli slyšet ukázku té skladby. Zní to velmi dobře. Můžeš o téhle písničce a o spolupráci (s Tomorrow's Outlook - pozn.) něco prozradit?

Je to velmi pěkná a svěží píseň. Jelikož jsem teď členem opravdové kapely, nebudu se už v budoucnosti na mnoha podobných projektech podílet. Nicméně vždycky se mezi těmito projekty našly dobré věci a tohle je také jeden z těch lepších.

Jak sis užil nahrávání alba duetů? Co si myslíš o hlase Amandy Sommerville? Mat Sinner prohlásil, že by k téhle nahrávce mohl vzniknout videoklip. Líbí se ti ta myšlenka?

Jasně! Nějaké klipy k tomu budou. A výsledek se mi zatím opravdu hodně líbí. Je to mnohem lepší než jsem si myslel. Popravdě řečeno, to děvče je tak dobré, že jsem si mnohdy říkal, že by to měla nazpívat celé... Nebránil bych se poskytnout jí mnohem více partů ku zpívání, protože ona působí skutečně silně. Miluji její hlas! Takže jsem rád, že jsme vytvořili tento duet. (Navíc jsem ženské hlasy vždycky zboňoval.) Jsme jiní, ale zdá, že to funguje, když zpíváme spolu. Musím podotknout, že jsem dost pozadu s nahráváním svých vokálů, neboť do toho vstoupila řada jiných věcí. Ona už svoje party dokončila... Nemám pochyb, že to bude zabijácké album, především díky ní.