Interview s Markusem Grosskopfem - 20. 2. 2003

Otázka: jaký je Váš názor na nové album, jak byste ho mohl porovnat s novým albem.

Markus Grosskopf: Myslím si, že jsme udělali mnoho věcí a udělali jsme tak jak jsme je cítili, už zde nebyl nikdo kdo by nám říkal jak máme různé věci dělat, nebyl tady nikdo kdo by nám říkal ať děláme věci jinak než chceme, nikdo už na skupinu nemá negativní vliv a teď už můžeme dělat věci, které jsme dělat chtěli a skládat písně, které chceme. Vydali jsme se pouze cestou, jakou by jsme podle nás měli jít. Samozřejmě jsme měli ve studiu Charliiho a on byl tady když jsme nahrávali, on slyšel už hodně alb ve stylu jaký znáte od Helloween, tak on ví jak by mělo album vypadat, aby se líbilo. Na nové album se jeho vlivy dostaly, ale hlavní část je samozřejmě nahrána kapelou. Takže album bude pravděpodobně trochu v jiném stylu, než poslední alba.

Otázka: Popravdě, toto album je podle mého mínění nejlepší co Helloween nahráli, aspoň podle toho co jsme slyšel. Charlie je génius s profesionálními nástroji, bude Vám pomáhat i při nahrávání v budoucnu ???

Markus Grosskopf: Myslím si, že se chystá dělat něco jiného, ale možná někdy s ním opět budeme spolupracovat, kdo ví... . Některé naše myšlenky jsme ve studiu zpracovávali a jsou opravdu dobré, ale vezme to více času. Lepší je když si to připravíme ve zkušebně a ve studiu pak ušetříte trochu času. Ještě jsme se s ním o nové produkci nebavili, nebyl čas, ale pokud my budeme mít čas a on taky, tak by jsme mohli v budoucnu spolupracovat.

Otázka: Píseň "Liar" je nejtvrdší píseň, kterou jsem kdy slyšel, co Vás k ní inspirovalo ???

Markus Grosskopf: Jenom já jsem jí nedělal. Já jsem udělal základní myšlenku a Sascha udělal nápěv, protože ten můj nebyl tak vypracovaný jako jeho a Andi udělal refrén. Takhle to bylo podobné skoro u všech písní, my tři jsme si vždycky nějak vzájemně pomáhali a kde jsem se inspiroval ??? Inspirovali mě Judas Priest, dostal jsem nápad, tak jsme s ním přišel za klukama a přemýšleli jsme, jak z toho udělat "heavy" píseň. Základ tam byl už šlo jen o to zpracovat to a tam mi Sascha a Andi pomohli. Ná této písni jsme hodně dlouho pracovali a to se taky na písni ukázalo.

Otázka: b-side "Far Away"....zajímalo by mě jak zní protože jsem jí ještě neslyšel.

Markus Grosskopf: je velmi melodická, když nám Label řekl, že musíme ještě udělat nějaké b-sides, tak jsem přemýšlel a rozhodl jsem se jednu napsat a vznikla "Far Away" je to typická píseň z mého pera a je hodně melodická.

Otázka: Mickey Dee.....jak se Vám s ním pracovalo ???

Markus Grosskopf: Bylo hezké s ním pracovat, protože pro něj to byla výzva, on dlouhou dobu nehrál hudbu podobnou Helloween a ukázalo se, že je stále dobrý. On je vlastně výborný bubeník, opravdu velká osobnost, zábavný a vše stihnul za krátkou dobu. Při prvním sezení s námi nevěděl vůbec nic z nového materiálu a za čtyři dny jsme s ním měli nahráno polovinu alba a navíc nám ho doporučil Charlie, protože ho znal a ve studiu pracoval Mickey velice profesionálně.

Otázka: Nyní mi řekněte něco o Vašem připravovaném projektu "Kickhunter" ???

Markus Grosskopf: Dobře, skupinu založil můj dlouholetý přítel spolu s Rolly Feldmanem, oni měli napsané už nějaké písně a mě požádali o produkci několika písniček. On měl nějaké demo nahrávky, ale všechny byli nahrávané na různých místech a znělo to hrozně, tak jsme se sešli a všechny písně jsme zaznamenali a můžete je slyšet na www.kickhunter.com. Je to starý stylový rock, který zpívá o víně a ženách (smích).

Otázka: Jak se vám líbí práce na Avantasii ???

Markus Grosskopf: Bylo to zvláštní, protože normálně s Helloween tady sedíme a děláme album s dalšími 5 lidmi a každý má jiný názor. Pro mě to bylo zajímavé sedět tam a poslouchat materiál, který byl v jiném stylu než děláme. Tobias tam seděl za klávesami a hrál nám hrubý námět jak by písně měli vypadat a my jsme je během 5 dnů měli napsané. On měl obě části dokončené když já jsem začínal hrát basové pasáže a vše jsme to udělali za jeden den.

Otázka: Na který moment ve Vaší kariéře jste hrdý ???

Markus Grosskopf: Já myslím, že nejvíc hrdý jsem na práci s Helloween, protože jsme tým a já jsem týmový hráč a to je pro mě dobré být v týmu, kde každý člověk může mít svůj názor a tým Vás podporuje a naopak, na to jsem nejvíce hrdý. Sice někdy není snadné nalézt závěr k problémům, ale víte tak jako já někdy ty výkyvy nahoru a dolu tady jsou, ale že jsem v Helloween na to jsem opravdu hrdý a produkce s Kickhunter mě také těší, protože je to moje první album, kde jsem dělal produkci.

Otázka: Jak se podle Vás hudební scéna změnila od počátku 80. lét, kdy jste začínal, až do dnešní doby ???

Markus Grosskopf: No především když jsme začínali, tak když nám vyšlo album, tak jsme udělali nějakou malou propagaci, turné a najednou jsme dělali další album. V dnešní době máte internet, máte CD, atd... každý chce, abyste udělali speciální edice a DVD a to a tamto a musíte toho udělat o hodně víc než jenom abyste se soustředili na další album. Navíc čím déle děláte nové album, tak tam musíte přidat bonusové písně, b-sides, nějaké videoklipy, atd... díky tomu musíte dělat mnoho věcí najednou a to není snadné. Prostě cnes toho musíte udělat o mnoho víc.

Otázka: Čím hrajete častěji trsátkem nebo prsty ???

Markus Grosskopf: Teď asi hraji jak trsátkem, tak i prsty, když jsem na koncertě dávám přednost prstům, protože si tak hraje lépe a když zvedám pěst tak se nemusím bát, že ho ztratím (smích). Ve studiu někdy dávám přednost trsátku, protože tam musíte kontrolovat zvuk a je více agresivní a dostanete z toho více síly pokud ve studiu použijete trsátko.

Otázka: Jak Sascha pracuje jako kytarista ???

Markus Grosskopf: On dělal některé písně na albu a my jsme spolu velice dobře spolupracovali. Jemu je 25 a má toho ještě hodně před sebou a práce s ním je velice dobrá, napsal hodně materiálu pro nové album a má v sobě hodně svěžích a nových nápadů což je velice dobré.

Otázka: "Hell Was Made In Heaven" co Vás inspirovalo napsat tuto píseň ???

Markus Grosskopf: Nápad jsem měl už hodně dlouhou dobu předtím, ale nevěděl jsem jak ho mám zpracovat a trvalo mi pár týdnu než jsem to zpracoval, protože jsem na tom chtěl mít hodně velký podíl, hodně sólových části, melodickou část a další. Chtěl jsem mít velký podíl na této písni a bez zvuku to bylo složité a chtěl jsem to převést do metalového stylu a do stylu Helloween a to bylo příliš komplikované, ale nakonec se ukázalo, že je to dobré.