20 otázek pro Andiho Derise - 14. 12. 04

Zdroj: www.metalsludge.tv
Poděkování: Jakub Zeman

Co momentálně děláte? Tohle je jedinečná šance udělat si reklamu.

Momentálně nahráváme a předprodukujeme skladby pro příští album.

Přišel jsi k Helloween v roce 1994 poté, co jsi dělal frontmana Pink Cream od poloviny 80. let. Jak reagovali fanoušci na to, že jsi přešel z klasické rockové skupiny jako PC69 do progresivnější metalové skupiny jako Helloween? Vykašlal se na tebe někdo, chtěl tě někdo nakopat do zadku?

(smích)...Víceméně ano, je to víceméně černobílé, některým se to protivilo. Získal jsem si tím tak polovinu fandů a zbytek k tomu měl odpor a pravděpodobně mě stále ještě nenávidí.

Co se vlastně stalo, žes opustil Pink Cream 69? Slyšeli jsme několik historek, které říkají, že tvůj odchod nebyl v té době nezbytný. Řekni nám, prosím, svými vlastními slovy, svůj náhled na to, jak to vlastně bylo?

No, je to starý příběh o chemii v kapele a změnách hudebních stylů a o tom, že si říkáš: "Ano, s tímhle můžu žít" a "ne, s tímhle nemůžu". Samozřejmě jsem si řekl, že s tím žít nemůžu.

Ohodnoť tyto zpěváky v měřítku od 1 do 10. 1 je kýbl plesnivých hrušek a 10 "totální borec".

Vince Neil = 5
Mike Tramp = 5
Paul Stanley = 10 je nejlepší, ne? 9!
Claus Lessman = Zpěvák z Bonfire je dobrý, 6
Don Dokken = 7
Bruce Dickinson = 10
Roko Kohlmeyer = Kdo? Toho neznám.
Bret Michaels = 2
Michael Kiske = 7
David Readman = 7


Která "rock star" by zasloužila facku a proč?

Mám zmínit JEN jednu? No, Michael Weikath za to, že pořád chodí pozdě, (smích).

Uveď 3 nejvyšší a 3 nejnižší body své hudební kariéry.

To je dost těžké. Tři nejlepší věci tři platinová alba. A tři nejhorší věci jsou:
1. Být nemocný na turné a muset rušit vystoupení.
2. Psát písně a nemít nápady. Nemáš nápady a máš brzy vydat album, to je docela na nic.
3. Po 5 týdnech začneš postrádat svou rodinu a to je někdy těžké, když jsi na turné víc jak 6 měsíců.


Je docela známo, že jsi dlouho byl fanoušek KISS. Co si myslíš o Tommym Thayerovi a Ericu Singerovi, kteří nosí Aceův a Peterův make-up? Nemyslíš, že to je urážka fanoušků?

No, vlastně to nemůžu pochopit, protože v počátcích skupiny její jiní členové Eric Carr nebo Vinnie Vincent měli svůj vlastní make-up a tak bych to udělal já. Takže ano, je to trapné, když vidíš Aceův a Peterův make-up na jiných lidech. Neměli to dělat.

Komu z následujících dáváš přednost a proč?

Amsterdam nebo Hamburg = Amsterdam
Blind Guardian nebo Iron Savior = Iron Savior
Käsespätzle nebo Svíčková = Svíčková
Váš cover "Fast As A Shark" nebo "Detroit Rock City" = Detrit Rock City
Britney Spears nebo Christina Aguilera = Christina
Wacken Open Air nebo Rock am Ring = Wacken
Udo Dirkschneider nebo Udo Lindenberg = Udo Lindenberg
Pobřežní hlídka nebo Knight Rider = (smích)! Tak ta je těžká…Pobřežní hlídka!
Aldi nebo Pennymarket = Aldi
Miss Piggy nebo Kermit the Frog = Miss Piggy


Slyšeli jsme, že jsi velký fanda šmoulů. Jak jsi propánajána mohl veřejně připustit něco takového?

Protože, věřte tomu nebo ne, jsem byl jednou mladý! A jako mladý jsem je miloval a stále je miluji, protože na ně mám spoustu dobrých vzpomínek.

Která hardrocková/heavymetalová kapela by to měla vzdát a pověsit na hřebík?

Před pěti lety bych řekl, že Iron Maiden s Blazem Baileym, ale teď je Bruce zpátky, takže o těch už bych to neřekl. Nevím…Musel bych si poslechnout veškerou nejnovější tvorbu všech kapel a pak najít to nejhorší a říct jim, ať to vzdají. Momentálně si na žádnou nemohu vzpomenout. Myslím, že hodně dnešních skupin odvádí dobrou práci. Před pár lety bych mohl zmínit pár kapel, které prostě jen přeskočily na grungeový vlak. Dnes se skupiny snaží najít znovu svou vlastní identitu. Doufám, že tohle bude lepší, než před deseti lety. Pro teď, pokud tomu věří, měli by za tím jít.

Co můžeš říct o psaní nebo nahrávání těchto písní?

Take Those Tears = Má první megadůležitá píseň. A myslel jsem si, že ji nikdy nedám naživo, ale dal jsem.
Where The Eagles Learn To Fly = Moc, moc smutná skladba, je to píseň, o níž jsem si myslel, že takhle smutnou píseň kluci z Pink Cream nebudou na album chtít, ale moc se jim líbila.
Face In The Mirror = Moje první potíže s Pink Cream, chtěli jít tímhle Alice In Chains/Metallicovým směrem, a mě se tahle skladba pořád nelíbí.
Sole Survivor = Tohle nebyla první skladba pro Master Of The Rings, ale první, co jsem nazkoušel s Helloween.
Wake Up The Mountain = Uliho první píseň, dobrá píseň a překvapení, protože nikdo si nemyslel, že by Uli mohl přijít s dobrými písněmi a když s ní přišel, bylo to překvapení pro všechny.
1000 Years Away = Moc, moc smutný příběh tady v Evropě, nebo dokonce na celém světě. Použil jsem ho pro své první sólové album. Singl číslo 1 v Japonsku, pro mě překvapení.
Don't Spit On My Mind = Tohle je Markusova první skladba, kterou opravdu miluji a pamatuji si, jak jsem s ním seděl ve studiu Chateau Du Pape v Hamburku a psali jsme k jeho skladbě text a Markusovi se opravdu líbily ty politické názvy, takže tahle píseň je velmi hluboce politická.
Dangerous = Tohle je takový veselý popis mě samého, ale ošklivým způsobem a s úsměvem na tváři.
Mr.Torture = To je Uliho píseň na Dark Ride a já jsem pro ní napsal slova. Dobrá skladba, která mohla být možná dokonce i víc legrační, ale potom by to byla ostuda, protože by se na Dark Ride nehodila, takže jsme museli najít kompromis. Myslím, že na jiném albu by tenhle titul mohl být ještě lepší.
Never Be A Star = Ovšem!


V roce 1999 Helloween vydali album covervezí nazvané Metal Jukebox. Čí nápad byl nahrát coververzi písně od ABBA? Tvoje? Jak vlastně může být "Lay All Your Love On Me" dána na album, které se jmenuje Metal Jukebox? Neztratili snad Helloween dost fanoušků těmi hloupými alby Chameleón a Pink Bubbles Go Ape?

To byl Weikiho nápad udělat blbou legrační desku. Je starý fanda ABBA, takže jsme se rozhodli udělat metalovou verzi a přidat nějaké rachotící basy.

Za co jsi dostal nejvyšší šek, a za co jsi ho utratil?

Nevím, ale myslím, že musel být velký a myslím, že jsem si koupil dům.

Ano nebo ne?

Řídil Andi Deris někdy trabanta? = Ne
Vydlabal halloweenskou dýni? = Ano
Nosil kožené kalhoty? = Nikdy, NE! Nejsem Bavorák, (smích)!
Vypil flašku kořalky, když jel po dálnici? = Půl flašky
Spolkl celý bratwurst, aniž by žvýkal? = Ne, (smích), nemožné!
Vykouřil jointa s Michaelem Schenkerem? = Ne, nemožné, (smích), nikdy tu není!
Odmítl fanouškovu žádost o autogram? = Nikdy
Šprýmoval o Alfredu Kofflerovi? = Ne
Posral se do kalhot na pódiu? = (smích), ne!
Byl uvězněn? = Ne


Z kapel, se kterými Helloween nebo PC69 sdíleli pódium, se kterou se nejlépe pracovalo a která byla největší banda oslů, jakou jste kdy potkali?

No, nejlepší týpci byli Iron Maiden, protože během let jsme se navzájem dobře poznali. Oni vždycky byli na turné parta kamarádů. Nejhorší bylo, to jsem byl ještě u Pink Cream, když jsme hráli s White Lion. To byla školka. Stupidní školka, ale ne z naší strany.

Řekni svou nejmilejší vzpomínku na to, když jsi hrál nebo byl v těchto městech:

Berlín = Pamatuji si, že jsem během show nasával, protože jsem byl nemocný a musel jsem zrušit tři vystoupení.
Londýn = Kdykoli tam jsme, prší, ale v Londýně prší pořád.
Tokio= Pamatuji si, že jsme si udělali krátký výlet do hotelu a najednou začalo moc pěkné zemětřesení.
Řím= Nejhezčí město na světě
Los Angeles = Myslím, že nejlepší na L.A. bylo, žes mohl sedět venku a kouřit, to bylo opravdu pěkné, ale bylo to pro mě trochu překvapující, vždycky jsem myslel, že je to víceméně v newyorském stylu…Pěkné město, ale není ve stylu velkoměsta, což jsem si já osobně velice užíval.
Sao Paulo = Příliš velké, příliš mnoho lidí, příliš dusno, příliš stísněné, příliš mnoho věcí, které nemám rád.
New York City = Manhattan se prozatím stal velice čistým a znovu bezpečným. Pamatuji se, že v roce 1990 jsem tam byl poprvé a vůbec se mi to nelíbilo. Teď se mi líbí víc a víc pokaždé, když tam jedu.
Moskva= Zpočátku velmi strašidelné, než najdeš ty správné lidi a ty musíš najít ty správné lidi, abys nebyl vystrašen a teď, když máme dobré kontakty na mafii, se nám tam moc líbí (smích)!
Detroit= Jedno z nejnebezpečnějších měst, jaké jsem kdy viděl. Myslím, že to má co dočinění s tím automobilovým průmyslem, zda se velmi kovové. Není z našich oblíbených ve Státech, bylo nebezpečné jít po ulici.
Karlsruhe= Typické obyčejné německé město, někdy nudné a někdy OK. U francouzské hranice, což je dobré, protože máme francouzskou a německou kulturu a ten mix je pěkný.


Když už mluvíme o Karlsruhe, proč je v centru města ta pyramida? Karlsruhe, Německo, to je tak neegyptské, jak jen to jde, a najednou se někdo rozhodne postavit pyramidu hned vedle pěší zóny. Její existence nás mate. Proč tam je? Objasni nám to, prosím, jednou pro vždy.

Ta pyramida je vlastně hrob starého vévody…a on byl velkým fandou Egypta, pročež jí tam můžeš najít a můžeš najít i další budovy na způsob Egypta, kterých tam není mnoho, ale jsou poblíž té pyramidy.

Otázka za 1 000 000 Euro:

Před tebou je červený knoflík. Když ho zmáčkneš, webmaster Helloween Tony Webster bude okamžitě, jak tenhle rozhovor skončí, unesen. Bude svázán, budou mu zavázány oči, vhozen do kufru auta, a hodiny vezen k okraji útesu. Únosci poté opustí vozidlo a strčí ho přes okraj i s Tonym, stále zamčeným v kufru. Sice se mu podaří náraz přežít, ale bude domrven na několik let a bude vyžadovat intenzivní fyzickou terapii, aby mohl znovu chodit. Nejen to, ten zážitek pro něj bude tak traumatický, že bude postižen nekontrolovatelnými střevními pohyby do konce života a nadělá si do kalhot, jen co uslyší píseň od Helloween. Přesto bude pořád schopen dělat vaše webové stránky. Udělal bys to?
(smích)! Musel bych si nejdřív s Tonym promluvit! Jaký je jeho podíl a jaký je můj podíl?! Kdyby řekl ne, neudělal bych to. Vem si to takhle: kdyby řekl ne, nebo by jeho podíl byl méně než 50%, neudělal bych to! (smích)!

"Poslední" Andiho Derise:

Poslední kniha, cos četl = Čtu "Znamení Vikingů"
Poslední CD, které sis koupil = "Take A Look In The Mirror" od Korn
Poslední věc, co jsi viděl v divadle = Day After Tomorrow
Poslední coververze, kterou jsi hrál živě = Detroit Rock City
Poslední koncert, který jsi viděl z publika = Aerosmith
Poslední rock star nebo celebrita, se kterou sis potřásl rukou = Michael Weikath
Kdo se tě naposledy zeptal: "Kdo si uvšechvšudy myslel, že ‚Pink Cream 69' je dobrej název pro skupinu?" = To muselo být tak před 15 lety…Nevím, každému se to moc líbilo. Alespoň je to pochopitelnější než Limp Bizkit.
Kdys naposledy mluvil s Kostou Zaphiriouem = Před pěti minutami.
Kdys naposledy navštívil USA = V únoru.
Kdy ses naposledy opil = To muselo být předevčírem! (smích)! - ale musím říct, že to nebylo moc!


Čas pro slovní asociaci. Řeknu jméno, a ty řekneš své myšlenky.

Gene Simmons = Muž velkého businessu
Michael Weikath = Vždycky pozdě
Kai Hansen = Vždycky pozdě
Nikki Sixx = Nikdy pozdě
Jan Bayati = Výborný manažer
Michael Wagener = Výborný týpek, kamarád našeho posledního producenta s Pink Cream, Dirka Steffense
King Diamond = Velmi vysoký hlas, a musí být workoholik, protože zpíval se dvěma kapelami na jednom festivalu, a to bych já nezvládl.
Axel Rudi Pell = No, to je fenomén; je to coolový týpek.
Ralph Mason = Můj nejlepší přítel!
Denis Ward = Jeden z nejskvělejších basistů, se kterým jsem kdy hrál, a jeden z nejlepších producentů, jakého jsem kdy slyšel.