Sascha o skupině

Zdroj: Powertrip.de
Poděkování: J. Zemanovi

Nová sestava, nové štěstí?
Helloween prošel za poslední rok složitým obdobím. Roland Grapow a Uli Kusch byli vyhozeni kvůli trávení příliš mnoha času se svým MASTERPLAN projektem a kvůli jiným důvodům, které nebyly zveřejněny. Ale Michael Weikath, Andi Deris a Markus Grosskopf se nevzdali a počali hledat nové členy. Přestože nezískali svého oblíbeného kytaristu Henja Richtera (GAMMA RAY), našli ideální náhradu v Saschovi Gerstnerovi (ex FREEDOM CALL). Jejich pátrání po novém bubeníkovi mělo ale i hořké stránky. Ten pravý bubeník byl rychle nalezen v Marku Crossovi (ex METALLIUM), jenomže ten onemocněl mononukleózou, takže nová deska 'Rabbit Don't Come Easy' byla nahrána Mikkeym Dee (MOTÖRHEAD). HELLOWEEN najal jako dlouhodobou náhradu Stefana Schwarzmanna (ex RUNNING WILD, U.D.O.). Udělali jsme rozhovor se Saschou, který k desce velkou měrou přispěl.

Jelikož Helloween chtěl jako kytaristu původně Henja Richtera, nevykládal sis to, jako že jsi až druhá možnost?

Sascha Gerstner: Ne. Weiki a Henjo byli dlouho přátelé. Weiki se ho zeptal, a Henjo se nemohl dlouhou dobu rozhodnout. Potom se rozhodl zůstat u Gamma Ray, což bylo dobře. Weikiho jen trochu mrzelo, že mu rozhodnutí trvalo tak dlouho.

Tak nám pověz, co jsi dělal jako hudebník ještě v časech před Freedom Call?

Sascha Gerstner: Tam toho není moc k povídání, jelikož mi je teprve 26. Před Freedom Call jsem hrál v kapelách ve škole v jenom coverbandu. Zpěvák téhle skupiny byl Chris Bay a hrál tam taky Dan (Zimmermann, bubeník Gamma Ray). On je z jihu Německa a nějaký čas Chrise znal. Dan se pak připojil ke Gamma Ray a Chris se stal členem MOON DOC. Když se zakládali Freedom Call, zkoumali nějaké coverskupiny z jihu a mě se zřejmě podařilo je přesvědčit. Byl jsem součástí sestavy na prvních dvou albech a EP.

Freedom Call mi vždycky připadalo jako all-star projekt, kolem kterého je vytvořen reklamní trik. Myslíš, že je to pravda?

Sascha Gerstner: No, jsou to nahrávací společnosti, které chtějí prodat svůj produkt a proto to propagují takovým způsobem. Nebyl to nápad skupiny. Nikdo ze členů kapely nás neviděl jako „superskupinu". Tak či tak, já jsem neměl uvnitř skupiny žádný vliv. Všechny písně byly tvořeny Danem a Chrisem. Původně jsem se k nim připojil, abych přinesl své vlastní písně. Ale ve skutečnosti jsem byl povolán pouze, abych hrál jejich písně a kvůli tomu napětí rostlo. Tak jsem odešel. Neměl jsem žádnou představu o tom, co se chytalo za oponou. Věřím, že si to můžu udržet v mysli jako zkušenost a pak na to zapomenout. Kdybych tam nehrál, nikdo by si mě nevšiml a nikdy bych neměl šanci stát se členem Helloween.

Co jsi dělal v čase před připojením k Helloween?

Sascha Gerstner: Začal jsem jeden projekt s jedním mým přítelem, který hraje ve skupině JUSTICE. Chceme v tom pokračovat, jakmile na to budu mít čas. Pracuji jako producent pop-music. Pro mě v tom nejsou žádné hranice, co se hudby týká. Můžu dělat cokoliv, na co se cítím, a ještě k tomu hrát v Helloween.

Jak jsi přišel k tomu být vybrán Helloween?

Sascha Gerstner: Byl to návrh producenta, Charlieho Bauerfielda, který pracoval v minulosti s Freedom Call. Pamatoval si mě a doporučil mě jako možnou volbu. Charlie mi pak zavolal a zeptal se, jestli bych se nechtěl připojit k Helloween. Weiki měl volat za pár dní a já jsem si to měl rozmyslet. Ale neměl jsem ani čas, protože za půl hodiny Weiki volal. Letěl jsem na Tenerife a zůstal tam na čtrnáct dní. Zkoušeli jsme se navzájem poznat za účelem zjistit, že spolu můžeme pracovat. Od začátku to šlo dobře.

Jaká byla práce s Michaelem Weikathem? Říká se o něm, že je to složitá osoba a že s ním nejde vycházet.

Sascha Gerstner: Ano, to může být pravda. Nakonec, Ronald byl vyhozen. Michael mluví s respektem o Kaiovi (Hansenovi, opustil Helloween 1988, nyní Gamma Ray). Vzpomíná na staré dobré časy, kdy psali písně dohromady. Bohužel dobré vztahy se tímto mohou měnit a lidé se začnou hádat. Je to to samé jako s Chrisem a se mnou. Oba jsme silné osobnosti; a takto se snadno dostanete do boje. Pravděpodobně spolu Kai a Michael vycházeli mnohem lépe, když si sedli a povídali si. Myslím, že mnoho lidí nerozumí Weikiho humoru. Já myslím, že je zábavný a není nic, co by nás rozdělovalo.

Pojďme mluvit o nové desce. Je to návrat ke stylu, pro nějž jsou Helloween známí? Zvláště Michael Weikath byl docela nešťastný z posledního alba, "The Dark Ride".

Sascha Gerstner: Já jsem přispěl třemi písněmi, "Open Your Life", "Sun For The World", "Listen To The Flies" a napsal nějaké pasáže z "Liar". Pro toto album nebyly žádné hranice. Mohl jsem odevzdat své písně a nebyly moc pozměněny. Samozřejmě, hodí se k helloweenskému stylu. Nové album zní určitě mnohem více typicky, protože Weiki dal hodně svého vkladu, což nebyl případ během natáčení "The Dark Ride". Byli to Andi, Uli a Roland, kdo vymýšlel písně. Pokoušeli se tvořit "americký" zvuk, což se nehodilo k Helloween. Helloween je originál, tak proč by měli znít jinak? Poslední album je excelentní.

Nové album zní jako klasický Helloween. Je v tom mnoho různých aspektů.

Sascha Gerstner: Většinou je to ryzí energie. Každý přispěl svými vlastními nápady. Můžeš slyšet ten velice spontánní pocit. Skupina zní mnohem mladší než ve skutečnosti je.

Teď k mému oblíbenému tématu: Andiho zpěv. Nejsem velkým fanouškem jeho hlasu. Podobně jako hlasu Chrise Baye, tobě se líbí nebo ne?

Sascha Gerstner: Já mám na tohle úplně opačný názor. Andiho hlas se mi líbí už od začátku, kdy zpíval v PINK CREAM 69. Když mi bylo 14 nebo 15, nacvičoval jsem Pink Cream na kytaře. Myslím, že tihle Kiskeho kloni mají sice vysoký hlas, ale je jich tu už moc plno. Andi má svůj vlastní styl, má "koule". Samozřejmě, možná se ti nelíbí kvůli jeho hlasu, stejně jako Chris, ale rozpoznáte ho od jiných.

Nemyslíš, že by zpěvák jako Andi měl raději zpívat komerční muziku než powermetal? Netlačí ho píseň jako "Liar" do maxima, které může splnit?

Sascha Gerstner: Je v té písni dobrý. Dnes chce mnoho lidí znít jako Michael Kiske (opustil Helloween 1993, nyní SUPARED), například, ač nechci snižovat jeho schopnosti, Tobi Sammet z EDGUY. Myslím, že ta diskuse na internetu, kde lidi volají po návratu Kiskeho do skupiny, je stupidní. Andi je teď členem Helloween 9 let, tak proč jsou stále diskuse jako tahle? Andi má svůj vlastní styl zpívání a když posloucháte tyhle Kiskoklony, někdy ani nemůžete říct, kdo je kdo. Když slyšíte Andiho, okamžitě poznáte, že jde o Helloween. To samé s IRON MAIDEN, MANOWAR nebo METALLICOU. Na nové desce jsou sice písně, které nejsou lehké na zazpívání, ale díky dobré náladě ve skupině to šlapalo skvěle.

Ve skupině se stal tragický příběh s novým bubeníkem.

Sascha Gerstner: Ano, právě když jsme nahráli dvě písně s Markem, chytil ten virus. Já to měl 2 roky předtím v méně škodlivé formě, takže vím, jak se cítil. Jako bubeník Helloween potřebuješ mnoho síly, ale ten virus tě unaví během pár minut. Najali jsme Mikkeyho Dee. Jistě ne nejlevnější volba, ale udělal skvělou práci. Stále bylo jasné, že není možné s ním počítat i pro turné. Pořád jsme doufali, že se Mark zlepší, ale bylo to marné. Nakonec Weikiho napadlo zeptat se Stefana Schwarzmanna. Je to plnoprávný člen, na turné i mimo.

Baskytarista byl rovněž zaneprázdněn…

Sascha Gerstner: Měl nový projekt jménem "Kickhunter", který může být objednán přes Remedy Records z Hamburku. Dělal něco jako tohle v minulosti, tahle hudba má sklon spíše k rock'n'rollu a blues. To je hudba, která není slučitelná s Helloween. Ale musím Markusovi složit poklonu, protože dost přispěl na nové album: "Liar", "Hell Was Made In Heaven" a "Far Away" napsal on.