Sascha a Weiki o všem možném

Zdroj: www.rockpages.gr
Autor: Harris Bakopoulos
Poděkování: Jakub "Tykvůň" Zeman

Jste spokojeni s výsledkem vašeho posledního "Keeper" alba?

SG: Ano!
MW: Velmi hrdí, velmi hrdí!

Michaeli, ty jsi jeden ze zakládajících členů. Myslíš, že je kapela tak silná jako na začátku? A jak se podle tebe Helloween změnili od začátku 80. let?

MW: Tohle musí být nejsilnější sestava jakou jsme kdy měli, kromě té úplně počáteční, kdy jsme byli mladí a energičtí. Tehdy jsme vlastně byli víc energičtí než schopní hrát. Snažili jsme se a snili o tom být lepší než Accept nebo Rainbow…Ale šli jsme do toho se spoustou energie a to možná byla ta hodnota typických Helloween v našich začátcích. Možná jsme měli vysokou úroveň, ale ne tak jako teď, protože tahle kapela je mnohem schopnější. Takže, teď máme, dá se říct, lepší muzikanty, což řekl i Kai Hansen v jiném interview. Řekl, že tehdy jsme tak dobře své nástroje neovládali.

"Keeper" je, abych tak řekl, legendární album. Jakým způsobem hodláte docílit toho být ještě lepší na svém příštím albu?

MW: Nevíme. Budeme se snažit přijít s něčím opravdu zajímavým. Protože pokud to nebude nijak zajímavé, nedáme to na desku. Takže očekávání nás samotných budou velice vysoká. Taky se budeme chtít sami potěšit. Jako když on píše píseň (ukazuje na Saschu) nebo já píšu, musím být v napětí, jinak bych to nedělal.
SG: Souhlasím!

Andi nám před několika měsíci řekl, že Kai Hansen mohl na albu spolupracovat, ale okolnosti to neumožnily. Dočkáme se v budoucnu spolupráce s Kaiem Hansenem?

MW: Nevím, možná. Nikdo proti tomu opravdu nic nemá, ale nesmíme se k tomu nutit. Na druhou stranu, co bylo velice dobře teď s touhle "Legacy" deskou bylo, že Kai se na ni vlastně nakonec nijak nepodílel, protože později by fanoušci říkali: "Jo, výborné album, milujem ho, ale jen proto, že jsou na něm bývalí členové kapely". Takže, nespolupracovali jsme na téhle desce s níkým z bývalých členů, což je pro nás dost důležité. Nejsme v televizní hře a nejsme nějaký počítačový software, který můžeš nahradit čímkoli jiným, rozumíš? Nejsme svlékací panenky. Jsme živí lidé a musíme žít svůj život. Taky máme svoje ideály a svoje sny a pokud v minulosti proběhly v kapele změny, bylo to určitě z vážných důvodů. Bylo to proto, že věci nefungovaly správně, takže potom někdo musel kapelu opustit. Kai Hansen se moc nezměnil. Kdyby měl být opět v kapele, například místo Saschi, nebyl by schopen být pod takovým stresem, na což je Sascha připraven, a on (Sascha) dělá výbornou práci, a proto tu je. Od počátku věděl, že pokud chce být v tahovéhle kapele, bude to tak a tak, bude muset dělat pět rozhovorů každý den, a Kai, když přišlo na tohle, začal toužit po tom, mít pohodlnější život, čemuž já rozumím. Nechce být v "number 1" heavymetalové kapele, chce být v Gamma Ray a dělat to, co dělá.
SG: Na druhou stranu, pro nás ostatní, to, že máme nové spoluhráče a pořád se mění situace na postu bubeníka, poslední album, a všechno kolem, bylo čistě na nás. Je důležité dokázat, že umíme udělat takovéhle album se současnou sestavou. Pro nás to bylo to nejdůležitější, ukázat lidem, že tohle je skutečně dobrá sestava.

Je to velice dobrá sestava, pochopitelně! Ale víte, lidi pořád zajímá: "Dočkáme se někdy reunionu Helloween s Michaelem Kiskem nebo Kaiem Hansenem?" a podobně…

MW: Ano, my víme, ale nejsme svlékací panenky. Michael taky… řekl pár věcí v různých interview, které jaksi vyvrací to, o čem lidé sní…

Které album Helloween je vaše nejoblíbenější a proč?

MW: No, to nedokážu říct. Mám sklon, říkat že to poslední, ale dobře, když poslouchám "The Time Of The Oath" nebo cokoli, nebo "Keeper Of The Seven Keys part I", to je opravdu dobré, "Keeper II"… Není to tak jednoduché… Kdyby mě někdo mučil a řekl, že mě zabije, když nepovím svoje oblíbené album Helloween, radši bych zemřel…nebo zabil toho mučitele, asi. Pokaždé jsou způsoby, jak se téhle otázce vyhnout, a taky proč ne? Protože je to tak trochu nefér, chápeš? Když ti řeknu, že je to prostě naše poslední deska, podváděl bych sám sebe.

Vím, co myslíš, ale musíš mít nějakou oblíbenou… Tedy, kromě těch tří "Keeperů", je podle mě "The Dark Ride" jedna z nejlepších desek Helloween!

MW: Jasně, ale tobě se "The Dark Ride" tolik líbí kvůli produkci, která je opravdu, opravdu dobrá, a ne kvůli textům. Řeknu ti, že jsem si tím jistý. Je to jen kvůli skvělému zvuku.

Kdybys mohl vrátit čas, je něco, co bys v kariéře Helloween rád změnil nebo čeho by ses rád vyvaroval? A pokud ano, co by to bylo?

MW: "The Dark Ride"! (smích)

Mnoho řeckých fanoušku miluje "The Dark Ride"…(smích)

MW: To je v pořádku.
SG: Podle mého, pokud by šel vrátit čas, nemělo by se měnit nic, protože teď je všechno fajn, a kdo ví, jestli by to bylo fajn, kdyby se něco v minulosti změnilo.
MW: To je jako kdyby Helloween udělali desku beze mě. Pak by každý řekl: "Wow, tohle je nejlepší deska," chápeš, pak bych nebyl potřeba a musel bych odejít někam jinam. A to je přesně ten problém jako s "The Dark Ride".
SG: Tohle má spojitost i s tou otázkou, co ses ptal předtím, jestli dojde k nějaké spolupráci s Kaiem Hansenem nebo s jinými dřívějšími členy, kromě jednoho, co zemřel. Je to o tom, že můžeš vidět, co Kai Hansen dělá, když zajdeš na koncert Gamma Ray, nebo když posloucháš desky Gamma Ray. Máš sto procent z Kaie Hansena. Když se podíváš na Michaela Kiskeho, nebo když posloucháš jeho desky, chápeš, co chce dělat! A nic z toho nemá co dočinění s Helloween a pokud si fandové myslí, že by Helloween byli s Michaelem Kiskem lepší, říkám, že by nebyli, protože Kiske si dělá svoje a je to naprosto odlišné od toho, co děláme my. Víš, co myslím… My hrajeme na koncertech pro 20 000 lidí, všichni jdou na Helloween, na tuhle sestavu a nestarají se o Michaela Kiskeho nebo Kaie Hansena.

…rozhodně mají tuhle sestavu rádi, nám se líbí tahle sestava!

SG: Lidi mají Michaela Kiskeho na deskách, mají Kaie Hansena na deskách, a můžou na ně jít taky. Myslím, že je lepší mít tři skupiny, na které lidé můžou zajít a užívat si svých idolů. Takže to nemá nic společného s Helloween, to je to, co říkám. Když jsme hráli ve Wackenu, na posledních pár minut přišel Kai Hansen na podium, zahrál si s námi tři skladby a nic to nezměnilo. Potom nikdo neříkal: "To bylo dokonalé, vyhoďte ty nové členy" a nikdo neříkal, že to byl legendární koncert proto, že tam byl Kai Hansen… Nikdo! Takže, kdo jsou tihle lidé, co mluví o reunionu, co píší na internetu, na fórech, v guestboocích? Nejsou to fanoušci, většinou. Podle mě to jsou ti, co používají tři, čtyři různá jména a e-mail adresy. Helloween má stále své fanoušky, lidi, kteří si kupují naše desky a chodí na naše koncerty. To je vše!
MW: To je to samé, jako když lidi říkají: "Weiki, měl by ses víc smát". Rozumíš, a já se nesměju od svých 21 let! (smích)

Tohle jsme taky slyšeli. Ale řecké publikum tě miluje, to musím říct! (smích)… Takže, co můžeme od Helloween očekávat v budoucnosti?

SG: To, že budeme spolu, budeme dělat dobré desky, mít pěkné koncerty. To je vše, co chceme dělat!
MW: Ano, rozhodně!
SG: A doufat, že se staneme slavnou, legendární heavymetalovou skupinou, víc než kdy dřív! (smích)
MW: Víš, to byl i můj sen, když jsme měli tu první kapelu s Kaiem Hansenem a Michaelem Kiskem, přál jsem si to samé. Přál jsem si, aby nikdy nikdo nechtěl být primadonou nebo superstar, protože, chápej, to je to, čeho by se měla kapela vyvarovat.
SG: Důvodem, proč spolu můžeme spolupracovat, je to, že tě zbožňuji (ukazuje na Weikiho) a dělám vše, co mi řekneš. Jeden člověk mi řekl do telefonu: "Michael je blboun" a já řekl: "Hej, co to meleš? Mluvíš o mým kámošovi z kapely a jestli nepřestaneš, tak končíme tenhle rozhovor," a on něco že: "Nemám ho rád, musí bejt těžký s ním dělat," a já řekl: "Ne, je to sranda, nemám s tím problém", "Á, tak to ho musíš zbožňovat a dělat všechno, co ti řekne".

OK, kluci, díky moc za rozhovor!

SG: Díky tobě za ty pěkné otázky!
MW: Doufám, že příště budeme mít víc času na ještě víc pěkných otázek!