Markus a Weiki o všem možném

Zdroj: SPARK 9/04
Poděkování: Pavel Soukup

V první polovině srpna podepsali HELLOWEEN novou smlouvu s SPV/Steamhammer. Německá skupina, která odstartovala svou kariéru na počátku osmdesátých let, aby se poměrně krátce nato stala jednou z nejúspěšnějších kapel na světě a ovlivnila nesčetné množství kapel mladší generace, se v letech 1987/1988 stala první německou kapelou distribuovanou SPV, která obdržela zlatou desku, když prodala přes 250 000 nosičů svého mistrovského díla "Keeper Of The Seven Keys Pt. 1 & 2.". Pevné vazby mezi kapelou a vydavatelem, které se váží až ke zmiňované době, a důvěra v HELLOWEEN, o jejichž hudbu zájem v poslední době ožívá, vedly label k tomu, aby si vzal na starost celosvětovou distribuci příští desky kapely, kterou si skupina začne nahrávat spolu s producentem Charliem Bauerfriendem ke konci roku.

HELLOWEEN se skutečně začíná opět dařit. Po koncertech na americkém kontinentě absolvovala kapela, která vynesla německý metal na světovou úroveň, také vystoupení na evropských festivalech a na domácím WACKEN OPEN AIR hrála před téměř čtyřicetitisícovým nadšeným publikem. O měsíc dříve zavítala i na rockový festival MASTERS OF ROCK v Senci i Vizovicích, kde Spark hovořil s Michaelem Weikathem a Markusem Grosskopfem. Michael bohužel nebyl zrovna v dobrém rozpoložení a Markus zas, jak se zdálo, před svým spoluhráčem a hlavním autorem materiálu skupiny raději zvažoval, co přesně řekne. Ani tak však setkání s oběma muzikanty nebylo promarněným časem.

Mou první otázku možná neuslyšíte moc rádi, ale faktem je, že vaše internetové stránky se nezdají být úplně dokonale promyšlené a propracované. Máte v úmyslu s tím něco dělat?

Markus: Ano, už jsme na toto téma slyšeli kritiku. Máme člověka, který je v současnosti zpracovává. Takže věříme, že v dohledné době s věci změní výrazně k lepšímu.

Po vydání vaší poslední desky "Rabbit Don't Come Easy" jste po delší době měli opět příležitost hrát v Severní Americe.

Michael: Ano, dokonce jsme do Ameriky zavítali hned dvakrát.

Dokážete zhodnotit své současné pozice na tomto kontinentě a porovnat je s postavením, jaké jste tam měli ke konci osmdesátých let? Vzpomínají si tam na vás stále ještě?

Markus: No, sice jsme tam hráli v menších klubech, ale byl to příjemný pocit. Publikum tvořili převážně zástupci naší generace, kteří měli vleku radost, že nás po tak dlouhém čase znovu vidí. Máme tam věrné fanoušky, kteří na nás nezapomněli.
Michael: Vítali nás dost srdečně a v publiku byly tak jako i v Evropě tu a tam vidět i děti našich starších fanoušků.
Markus: Už to zdaleka není jako na konci osmdesátých let. Na druhé straně potom, co se v devadesátých letech zájem o nás v USA téměř zcela vytratil, jsme byli vděční i za příležitost hrát v klubech.

Jak důležitý je dnes pro vás americký trh? Máte pocit, že si stále zaslouží vaši pozornost? Oslovuje publikum v Severní Americe hudba, kterou děláte teď?

Markus: Asi má smysli se Americkému trhu věnovat, když jsme tam, jak jsi sama zmínila, po delší době mohli vůbec znovu koncertovat. Ale v současnosti je pro nás mnohem větším trhem Evropa. Zde pořádáme mnohem větší koncerty a také prodáváme více desek.
Michael: Z koncertu se dá těžko posoudit, jak zajímavá je pro publikum hudba z našich novějších desek, protože koncerty HELLOWEEN jsou především postavené na skladbách z našich starších desek. Živě chtějí lidé vždy slyšet klasiku.

Měli jste také asi dvanáct koncertů v Jižní Americe. Metalové kapely se tam vždy těšily hodně vděčnému publiku. Zdají se vám jihoameričtí fanoušci i dnes tak zfanatizovaní jako v době, kdy vznikl heavy metal?

Markus: Publikum v Jižní Americe vždy reagovalo hodně živě, spontánně… Ale i tam už jsme měli větší koncerty.

Vaše turné trvá již zhruba rok. Jak se během té doby zabydleli v kapele dva její noví členové?

Michael: To by sis pro odpověď na tuto otázku musela odchytit někoho z nich. Také pobíhají tady někde v backstagei.

Ale snad jste schopní posoudit, jestli se vám s nimi dobře spolupracuje a zdali v kapele v současnosti působí ona pověstná chemie?

Markus: Já si myslím, že jsme se za dobu posledního turné dost dobře poznali a že jsme si na sebe zvykli. Vycházíme spolu výborně.

Začali jste během této doby skládat nové písně?

Markus: Už se zrodily některé nápady, ale na skládání se soustředíme až na podzim po skončení letních festivalů. Nejspíš si nejdříve trochu odpočineme a pustíme se do toho naplno asi tak v říjnu. A do konce roku pak začneme s nahráváním.
Michael: S vydáním další desky se počítá předběžně v polovině příštího roku.
Markus: A další podzim, nejspíš v říjnu odstartujeme světové turné.

Co máme očekávat od další desky HELLOWEEN? Ta poslední Rabbit Don't Come Easy" byla spíše sázkou na jistotu. Poskytli jste fanouškům přesně to, co od vás chtěli slyšet. Ale na druhé straně je pravda, že jste si během posledních let vytvořili trend střídavě vydávat jednu progresivnější desku, pak jednu spíše klasickou a znovu progresivní…

Michael: Co tím myslíš? Mám chápat: progresivnější deska rovná se špatná deska?

Tak jsem to ovšem nemyslela. Mně naopak třeba zrovna "The Dark Ride" velice líbí.

Michael: Mně je jedno, co se líbí tobě.

Jen jsem upřesnila, že jsem termín "progresivní" nemyslela ve zlém. Ovšem nejde o to, co od vás mohou příště očekávat vaši fanoušci. A nedostala jsem odpověď na svou otázku.

Michael: Uděláme desku tak, jak se bude líbit nám. Nemůžeme stále přemýšlet o tom, co se komu líbí a co ne.
Markus: Zatím k novému materiálu nechceme nic prozrazovat. Nic ještě není tak úplně jasné. Na podzim bychom již měli mít konkrétnější představy. Ale proč nenechat fanoušky na vážkách, co mají tentokrát očekávat? S tím trendem, který jsi zmínila, máš v podstatě pravdu. Takže ať nahrajeme cokoliv, budou posluchači překvapení.

Nemáte pocit, že už nadešel správný čas pro vydání koncertní desky nebo DVD. Uvažujete o něčem takovém?

Markus: O tom jsme také již slyšeli více hlasů a připouštíme, že je na čase přichystat fanouškům koncertní materiál. Je však technicky poněkud komplikované vše kolem přípravy koncertního materiálu zorganizovat.

Fanouškům možná také chybí DVD pojednávající o historii HELLOWEEN…

Michael: Nic takového nemáme v plánu. Možná by někdo měl zájem natočit něco o kapele, možná DVD o HELLOWEEN skutečně jednou vyjde. Ale k tomu, aby od nás dostal souhlas, musel by nás nejdřív seznámit se svým konceptem a pokud možno mít již nějaké zkušenosti s přípravou materiálu takovéhoto charakteru. Každopádně z naší vlastní iniciativy DVD o naší historii nevzejde.

Váš současný zpěvák Andi Deris měl vždy sólové ambice a potom, co vám Mickey Dee nabubnoval poslední desku "Rabbit Don't Come Easy", se začalo mluvit, že natočí sólovku, na které bude hrát právě bubeník MOTÖRHEAD. Je tento projekt stále aktuální?

Michael: Ano, je, ale o to se stará Andi, ne já.

A ty sám nemáš v úmyslu nahrát někdy sólové album? Ví se o tobě, že máš moc rád stará dobrá hard rock v duchu CREAM, LED ZEPPELIN, DEEP PURPLE. Nechtěl bys někdy vydat klasickou hardrockovou desku?

Michael: Neuvažuji o tom, že bych někdy vydal vlastní desku. HELLOWEEN mi zabírá hodně času a hlavně je pro mne přednější než sólové ambice.

Nedávno váš bývalý zpěvák Michael Kiske prohlásil, že už zcela přestane dělat hudbu, neboť zjistil, že pro něj není místo na hudební scéně. Bude se údajně věnovat jinému umění. Co si o tom myslíte?

Michael: A čemu se tak asi bude věnovat?

To právě nevím, doufala jsem, že jste s životem Kiskeho obeznámení lépe, než my a že nám to prozradíte.

Markus: Nejspíš bude psát knihy. Nevím, co jiného by mohl dělat. Každopádně je to jeho věc. Když se necítí dobře na hudební scéně, asi bude pro něj skutečně nejlepší, když z ní odejde.