Interview s Michaelem Weikathem - 8. 6. 2003

Zdroj: Vamster.com
Autor: Chris Mummelthey
Poděkování: J. Zemanovi


Musím připustit, že jsem žádný váš materiál neposlouchal moc dlouho.

Michael Weikath: Nevadí, nemůžeš celý svůj čas strávit posloucháním HELLOWEEN.

Když jsem byl mladý, vždycky jsem vás rád poslouchal.

Michael Weikath: To mě těší, a to se stane zase, (smích) propásl jsi "The Dark Ride" a to je dobře.

Ne, ne, poslouchal jsem všechna alba, když jsem se připravoval na tohle interview.

Michael Weikath: No, ale propásl's jeho vydání a to je OK, myslím!

Nové album mi leží na stole, "Rabbit Don't Come Easy" - vtípek na velikonoce? Nebo co za tím je?

Michael Weikath: Ne, je to jen takový veselý název; takové anglické říkadlo, když provádíš trik. Používá se, když pochybuješ o tom, že jsi schopen něco zvládnout, anebo když se něco zdá hodně složitý. Například takovej podnikatel, jedno z těch prasat, který každou noc utrácí peníze v bordelu a další den zařizuje splynutí Bartelsmannu a Mannesmannu a jeho partneři mu řeknou, že to nebude snadné. On tudíž musí provést trik a tomu se říká anglicky "pulling rabbits out of the hat" (tahání králíků z klobouku). Nějaký čas už jsme měli nápad pojat to takhle a od té doby, co je HELLOWEEN v nové sestavě a s novou deskou to byla jasná věc. Je dost lidí, kteří nás nemají rádi a závidí nám, proto se název jednoduše ukázal jako "Rabbit Don't Come Easy". Takže jsme dali na obal kouzelníka tahajícího z klobouku králíka, jenže ten králík se nechce ve skutečnosti nechat vytáhnout, a když se králík nechce nechat vytáhnout, není to jednoduché. Takže to je objasnění toho názvu!

Proč jsou lidé, kteří vás nemají rádi? Já myslel, že HELLOWEEN byli zakladateli tohoto žánru.

Michael Weikath: Stále jsou lidé, kteří to nebudou akceptovat a hodně lidí nás nemá rádo. Stále se budou o všechno hádat. Pořad budou závistiví lidé…a je to od tebe pěkný nazývat nás "zakladateli", protože to je to, proč se o tyhle lidi nestarám. Ale je to vždycky zajímavý vidět lidi kecat sračky. A jaký bezvýznamný věci si vymyslí, to je někdy docela komický. Ale co tihle lidi neví je, že já přijdu a rozpářu jim prdele, což nebudou očekávat. Začnou s tebou válčit a pak jsou překvapený z tvojí reakce. Baví mě drtit tyhle lidi jako malý hmyz.

O jakých lidech to mluvíš?

Michael Weikath: Normálně o lidech…nechci jít k detailům, jen musím říct, že jsou takovíhle lidi.

Mluvme teď o té změně v sestavě. Jaké byly důvody odchodu pana Kusche a pana Grapowa?

Michael Weikath: Jak to myslíš, "odchodu"? VYHODILI jsme je!

Snažil jsem se to říct ohleduplně.

Michael Weikath: Jo, ale nikomu to nepomůže, když to řekneš ohleduplně. Hlavně to nepomůže nám. Protože to bude později vypadat tak, že s námi nikdo nemůže vyjít, takže nás lidi budou muset opustit, protože jsme táááááák pitomí! "Nestaráme se o názory jiných, jsme neprofesionální a Weikath je diktátor a tak dále…a proto museli odejít." Vytvoří nám to špatnou image, když řekneš, že oni museli opustit skupinu, rozumíš?

Myslíš, že tohle je jako stín, který se objeví s úspěchem?

Michael Weikath: Ano, určitě. Kryje jim to zadky. Myslím, že ONI byli ti, kteří kuli pikle uvnitř skupiny, a Markus a já jsme s NIMI už nechtěli víc pracovat a ten moment, když, jak jsi řekl, ONI opustili skupinu, zvýhodňuje je, a ne nás…vypadáme pak jako blbci a proto se snažím opravit tohle nedorozumění jednou pro vždy! ONI tak usilovali o to, vytvořit něco jako "The Dark Ride" a já nevěděl, proč. Já jsem byl tou dobou v menšině, protože management a hodně lidí zvenčí na nás tlačilo, abychom udělali něco "moderního", protože se to bude lépe prodávat, ačkoli jsme se za těch 17 let stali skupinou velmi věrohodnou. Ti lidi byli proti mojí osobě a hudebnímu směru, který jsem měl v mysli. Bylo to těžké, když tihle lidi tvrdohlavě povolovali jen svoje nápady a ke mně už víc nemluvili. Byli jsme na turné a Uli zařizoval, aby ke mně nikdo nepromluvil jediné slovo nebo celou větu po dobu skoro dvou týdnů…v autobuse, kde sedíš velmi blízko ostatním. Takhle by podle mě neměla skupina nebo partneři pracovat. Taky jsem jim nabídl, jestli nechtějí pokračovat v téhle vynikající temné hudbě, opustit skupinu a vytvořit něco nového s novými, mladými lidmi, něco, co jsem chtěl udělat já. Mohli by si nechat jméno skupiny, ale pak se někteří lidé probudili a řekli, že nemůžou nechat, aby se to tak stalo, protože nepočítali s tím, že by se to tak mohlo vyvrbit. Možná, že s tím počítali ONI, akceptoval bych nový zvuk, ale bylo by to proti všemu, co jsem udělal a udělat chtěl. A pak jsem řekl: "Pokud teda nechcete, abych odešel, někdo musí odejít!"

Vzdal by ses své kariéry v HELLOWEEN, pokud by se napětí ve skupině stalo nesnesitelným?

Michael Weikath: Pokud by tahle "Dark Ride věc" pokračovala, a každej by mi říkal, že jsem staromódní, netolerantí a samozřejmě kretén a poněkud divnej a flákač a smrdutej…co bych měl podle tebe dělat?

Chápu, ale vzhledem k tomu, že jsi zakládající člen, který by měl být sebevědomý…

Michael Weikath: Jasně, díváš se na to takhle…ale ve skupině byli dva gentlemani, kterým bylo šumafuk, kdo já jsem a co si myslím. Pak přeci nebudu dlouho váhat a zbavím se těchhle lidí.

Ale pak musí odejít spíš oni než vy, to je základní zásada!

Michael Weikath: Ano, ale oni si možná mysleli, že to dopadne jinak. Pokud seš trochu sebevědomý a nemyslíš logicky…neuvěříš, co by se mohlo stát. Možná si mysleli, že bych opravdu odešel. Myslím, že Andi a Markus jsou natolik inteligentní, aby se probudili a řekli, že něco není pořádku.

Bylo "The Dark Ride" opravdu taková temná kapitola v HELLOWEEN?

Michael Weikath: Absolutně…co jsme to udělali? V 17 letech jsme vytvořili pokrokový, originální zvuk a pak bychom měli najednou napodobovat nějaké americké skupiny? A potom použijeme takový kiddie-riffing. Byly proti mně námitky, že bych měl přestat hrát na kytaru, že jsem přestal hrát pořádně a moje kytary pořád špatně ladí a…jé, zapomeň na to. A pak později poslouchám ten ‚kiddie-riffing' a nemůžu tomu uvěřit. Vážně jsem se zeptal Uliho a Rolanda, proč jsem k nim měl do Hamburku přijet dva týdny předtím, než naplánovali ten kiddie-riffing, který umí zahrát každý čtrnáctiletý.

Počkej, ty už v Hamburku nebydlíš?

Michael Weikath: No, obvykle se potloukám po Tenerife a býval bych tam rád ještě dva týdny zůstal, ale kvůli té pitomosti jsem musel svoje slunečné místečko opustit dřív.

Ano, ale myslím, že koncept "The Dark Ride", mám na mysli obal a ostatní věci se hodí ke stylu HELLOWEEN. Myslím, že na obalu je dýně, a hudebně byste měli mít možnost se vyvíjet, dokonce i jen povrchně. Ačkoli často jsem slyšel, že album bylo jen těžce akceptováno.

Michael Weikath: Ale kde je ta kombinace dvou kytar? Kde jsou ty pozitivní názory? Ten pocit, že se po poslechu desky cítíš dobře??? "The Dark Ride" není nic jiného, než temné album od QUEENSRYCHE. Nejsou tam žádné texty se špetkou naděje, kromě těch, které jsem napsal já. Ty texty jsou na tenhle způsob: "Pomohl byste nám, kdybychom byli postřeleni v poušti?....Ne, nepomohli, odvrátili byste se…" Jak nadějeplné. Ale zapomeň na to!

Na promo-CD vašeho labelu je zase dýně. Jako před sedmnácti lety. Nenastal teď čas otevřít se novým věcem a zahodit tu dětskou image?

Michael Weikath: To je to, co jsme udělali. Vyrobili jsme báječný počítačem vygenerovaný 3D obal…nepoznal's to? Jen předběžný tisk, ne konečný produkt. Mluvím o těchhle veselých dýňových malůvkách. To je to, co všichni chtějí, obrázek dýně ke každé písni, pokud je tam nebudeme mít, lidé si budou stěžovat: "…eeh, proč tam nejsou žádný dýně?" a tak dále…

Ale nechcete si jemně pozměnit image?

Michael Weikath: Ne, já nechci…měli bychom být rádi, že máme něco takového. Jiné skupiny to nemají a usilují o to mít něco srovnatelného, ale většinou to nemá úspěch. Ale my něco takového máme a je to dobrý! Je hodně lidí, kteří si myslí, že to je legrační a milují to. To je podstatné. Samozřejmě to pro někoho může být ohrané, ale dokud to davy budou chtít….prostě to budou mít. Ale co bys chtěl, udělali jsme pěkně obal…

Vydali jste už 16 alb, co ze všeho tohoto materiálu je vrchol a co je neúspěch?

Michael Weikath: Fakt? Nemyslím, že toho bylo tolik…O neúspěších můžu říct, že to byly "Chameleon", "Pink Bubbles Go Ape" a "The Dark Ride". Ostatní kromě live alb se prodávalo dobře. Tyhle se nikdy neprodají v uspokojujícím počtu…. Na jedné straně máš sice kupce a skalní fanoušky, ale ti nemohou prodejnost značně ovlivnit. "The Dark Ride" byl omyl jak hudební, tak koncepční, a proto je to nejhůře prodávané album.

Prodávalo se hůř než "Chameleon"?

Michael Weikath: Ano, vypadá to tak. To mi řekl management. "The Dark Ride" byl špatný start pro Nuclear Blast. Určitě očekávali víc. Myslím to myšlení skupiny, hraní stupidních her a poškození nahrávací společnosti. Ale teď, když jsme zpátky nahoře z nás mají radost. Vědí, že jsem si stále na celou věc stěžoval. Mohlo to skončit pohromou…

Se vší úctou, pane Weikath, to zní jako: "…skupina udělala tohle…ostatní byli špatní…oni jsou vinni…"

Michael Weikath: Ne, ne, počkej! Tou dobou o tom někteří měli jiné mínění. A jestli se věci neubírají tou cestou, co je to, co musíš udělat, aby byl kdokoli vyhozen z kola ven? Musíš udělat hodně věcí! Byl tam ten americký producent, který o celé té věci nevěděl nic a netušil, o čem je celý HELLOWEEN vlastně je. Za mými zády se povídalo: "Weiki, ten je trochu hloupej, uděláme něco nového…ale neříkejte mu to, on by byl určitě proti tomu, udělej to radši s náma…" Seděl jsem tam ve studiu, nemohl jsem nic říkat a nic dělat, mohl jsem jen nahrát svoje dvě písně a konec…je hodně možností jak někoho udělat čtvrtým kolem u vozu…

Tohle je trošku troufalé…

Michael Weikath: Proto byli taky vyhozeni. Myslíš, že bych to toleroval dlouho? Jel jsem s nimi na turné, protože jsem si chtěl dát nějaký čas, než cokoli rozhodnu. Ve skupině bylo obrovské napětí. Markusovi to chvíli trvalo, než připustil, že něco není v pořádku. Markus právě dodělal svoje album SHOCKMACHINE, které bylo také tak trochu temné. Tehdy jsem skupině nerozuměl, každý měl v hlavě temné myšlenky, nechtěl jsem s tím mít nic společného, měl jsem svou vlastní identitu a myslel jsem si, že to je blbost.

Muselo být těžké to snášet, protože to trvalo dost dlouho.

Michael Weikath: Musíš být schopen takové věci ustát, jestli chceš čehokoli dosáhnout. A teď tady sedím já a ty nemluvíš s Rolandem, novým leaderem HELLOWEEN.

Teď o něčem jiném. HELLOWEEN byl jistě inspirací pro metalové skupiny jako HAMMERFALL. Co si o tom myslíš?

Michael Weikath: Vždycky jsem se divil, jak dosáhli toho úspěchu. Andy (producent) mi jednou vysvětlil, jak se celá ta věc stala. HAMMERFALL si dělali z ostatních heavymetalových skupin legraci, když přijali všechna ta laciná klišé. Hráli koncerty a dostali kontrakt na nahrání desky; nahráli album a měli úspěch. To je celý příběh.

Máte stále ještě kontakty s hamburskou scénou po přestěhování na Tenerife?

Michael Weikath: Jakou hamburskou scénou? Pokud vím, tak tam jsou jen nějaké coverbandy, RUNNING WILD a GAMMA RAY. Jestli je tam něco významnějšího, tak o tom nic nevím.

Mluvím zvláště o panu Hansenovi.

Michael Weikath: Potkávám Kaie na koncertech, ale většinu času trávím na Tenerife. Do Hamburku jsem dojížděl jen nahrávat tohle album a nemohl jsem se vyvarovat zjištění jak je teď všechno drahé a jak zkažený lidi jsou. Pumpujou do sebe drogy a už nemůžou normálně mluvit. Ne, díky, já dávám přednost svému ostrovu.

Děláš ve vašem studiu na Tenerife produkci i jiným skupinám?

Michael Weikath: A co bych měl produkovat? Byl jsem a jsem ve velkém stresu. Nemůžu si prostě sednout a zapomenout na frustraci. Teď se mě nejspíš zeptáš na možnost nějakého sólo alba…ne, žádné jsem nepřipravoval, taky kdy jsem na to měl čas? Nikdy jsem nechtěl vydělávat peníze něčím takovým, vždycky jsem chtěl být kytarista v nějaké skupině a užívat si života. Taky vím něco málo o produkci. Charlie Bauerfeind je v tomhle studované monstrum a já ho nechci provokovat. Mám potřebné nástroje na nahrání demopásek a o další se nestarám. To samé s fanoušky, kteří mi posílají e-maily, abych jim poslal tabelátory k té a té písni. Hej, já tvořím písně bez tabelátorů. Nemyslím, že jsou pro mě důležité. To bych potom musel testovat všechno. Můj život nesestává jen z HELLOWEEN.

Jsi z toho unavený nebo jsi jen zůstal tím, kým jsi?

Michael Weikath: Vždycky jsem byl takovýhle, nezajímám se o všechny ty věci. Business pro mě znamená, že jsou zažité ty KISS-konvence, kde si oni lichotí sami sobě a ukazují mladým lidem, jak hrát svoje písně. Já dělám jiné věci. Chci sedět u moře, užívat si přírodu a sledovat filmy. Taky bych chtěl poznat nějakou milou dámu. Když budu ale pořád cestovat po světě a hrát si na boha, bude mě mít brzy až po krk. Tak co? Asi by měla být někdo, kdo by měl rád takového lumpa jako já, ale já bych někoho takového nechtěl!

Navzdory paranoie mnoha labelů a jen dvou měsíců do vydání vašeho CD není kolem toho žádný povyk. Nebojí se HELLOWEEN a Nuclear Blast Records nějakého neoficiálního vydání přes internet?

Michael Weikath: Ano, bojí…Myslím, že je stále mnoho věrných fanoušků, kteří si koupí celé album s obalem atd. Já sám mám doma iPod-Player, na kterém mám všechny druhy MP3 včetně našeho CD, ale kvalita se nedá srovnávat. Zní to blbě a nedá se to srovnat s originální produkcí. Pokud si nebudu mýt ruce mýdlem, nebudou čisté, chápeš?

Teď o Markusově postranním projektu KICKHUNTER, divím se, jaktože váš label s takovým velkým kusem jako HELLOWEEN povoluje takové vedlejší projekty.

Michael Weikath: Proč? Oni s tím souhlasili ve smlouvě. Já jsem byl ten, kdo se obrátil na label a řekl, ať přidají tuto dohodu. Myslím tím, jakože: "nechte je dělat si sólo projekty, protože pokud jim nedáte jejich svobodu, budou nešťastní…" Co jiného by měl Markus dělat? Je ženatý, má ženu, milují se…neměl by celý den co dělat. Nesmíš bránit lidem dělat hudbu, když to chtějí. S Rolandem toho bylo ale příliš. Nedělal nic jiného, než že pracoval na svém MASTERPLAN projektu a nemluvil o ničem jiném. Řekl jsem mu, že by měl věnovat víc pozornosti okolnímu světu, pro MASTERPLAN to není dobré, vzhledem k práci se v tom utopili….to mě občas jde na nervy.

Ale stále je nebezpečí, že se někdo od skupiny odpojí a koncentrují se na svoje projekty, že?

Michael Weikath: Byl bys hloupý, kdybys nebyl schopen určit si svoje priority, a jestli nejsi, zasloužíš si to…to je to, co se stalo. Andi a Markus odvádí v HELLOWEEN dobrou práci, tak kdo se stará, pokud najdou správnou rovnováhu?