Interview s Michaelem Weikathem - 29. 2. 2008

Zdroj: www.metalminstrel.com
Přeložil: Jakub Zeman

Díky, že sis našel čas na tenhle rozhovor, je potěšením mít vás v Melbourne… Nejdřív bych vám chtěl poblahopřát k novému albu "Gambling With The Devil". Podle mě je tohle album nejlepší deskou HELLOWEN od legendárních Keeperů. Skladby i zvuk, prvotřídní tvrdost. Máš stejný názor nebo máš pocit, že by album mohlo být lepší?

Michael Weikath: Ne, teď nic nešlo udělat líp, když vezmu v potaz, že nahrávaní proběhlo rychle. Chtěli jsme mít čas na letošní letní festivaly. Protože turné, tak jak je naplánováno, je dosti nabité; chtěli jsme navštívit nové země jako třeba tuhle. Tady jsme například nebyli nikdy. Aby se nám to povedlo, museli jsme mít míň času na vydání desky.

Zvládli jste to dobře, protože myslím, že je to nejlepší album od…

Michael Weikath: …Jo, možná je to proto, že nebylo potřeba nějak se starat o skládání. Není tam žádný větší koncept jako u "Keeper Of The Seven Keys: The Legacy". Žádný skutečný koncept snad kromě tématu karbanu s ďáblem, které jsme všichni brali při skládání na vědomí. Takže to není žádný úspěch, prostě to napíšeš a vybereš ty lepší songy.

Výtečně, díky… Tohle je poprvé, co mají HeELLOWEEN turné po Austrálii. Jak vás přijalo australské publikum a australští metaloví fanoušci obecně? Vím, že jste tu zatím jen pár dní…

Michael Weikath: …Především si myslím, že australští fanoušci nejsou tak "nesmělí" jak jsme si, než jsme sem jeli, mysleli, že budou. Všichni jsou dost nepředpojatí, průzrační lidé, víš, mají oči otevřené, všichni jsou velmi přátelští a nápomocní a tak… tak možná je to díky historii a prostě tak…

Austrálie je také dost multikulturní…

Michael Weikath: …Jo, nevím, čím to je… původ, historie… je to dost možné… prostě se snažím vysvětlit, proč jsou lidi v téhle zemi tak nepředpojatí a mají tolik dobré nálady, nebo možná to je díky směsi Asiatů.... Multikulturní. Možná je to pro tuhle zemi lepší.

Jo, prostě každý se snaží akceptovat…

Michael Weikath: …Čekal jsem něco jako Spojené státy, kde ne každý je tak otevřený, chápeš? Tam je to tak, že někam třeba jdeš, ale každý se stará jen o sebe, to není zdejší případ. Každý se ti snaží s něčím pomoct… i když nechceš.

Díky, Michaeli, teď další otázka. Světové turné s vámi jedou dvě velké heavy metalové kapely, GAMMA RAY a AXXIS, které jsou také z Německa. Můžeš nám říct, jaké to je sdílet pódium s těmito známými skupinami, a proč nejedou i australskou část turné?

Michael Weikath: Tuším, že je to proto, že někdo musí platit náklady. AXXIS ve skutečnosti nejsou tak velkou kapelou, jak by chtěli být.

Ačkoliv jednou tu na chvíli byli, ne?

Michael Weikath: Jojo, tak velkou, jak si být zaslouží. Každopádně nemají podporu k tomu, aby sem jeli… Bylo by to uskutečnitelné, protože mají stejný management jako my a ten se pro ně snažil udělat všechno možné; evidentně to prostě nešlo. Nicméně myslím, že teď nahráli svoje nejlepší album… ze všech. To, co je teď na trhu.

To album po "Paradise In Flames"?

Michael Weikath: Jo, a je to kvůli novému kytaristovi, kterého teď mají v sestavě. A to je obzvláště dobře.

Takže v zásadě je to všechno kvůli rozpočtu…především příjmům...

Michael Weikath: …Přesně. Taky to pak záleží na prodeji alba a tak.

GAMMA RAY. Ti už taky v Austrálii hráli…

Michael Weikath: No, GAMMA RAY… jo, je divné, že to teď není možní, ale možná je to proto, že tu byli nedávno, je to jen rok zpátky. Pořád musíš myslet na výdaje za cestu. Nikdo je momentálně nesponzoruje… kromě našeho managementu, který to celé organizuje. Mají sice novou desku, takže by sem mohli přijet právě kvůli novému albu, ale momentálně jsou bez managementu. Nevím.

To je v pořádku, díky, Michaeli. Další otázka… HELLOWEEN mají velmi působivou historii a dosáhli za ty roky velkých úspěchů, především v Evropě. Myslíš, že jsou ještě nějaké oblasti, které by mohli HELLOWEEN prozkoumat? Nebo jsou hranice již tak daleko, jak jen můžou být?

Michael Weikath: Ne, hele… věci, co můžeš udělat, nejsou ničím limitovány, snad kromě strachu nebo… něčeho takového, například. Já bych se bál vyjet do Afriky, poněvadž prostě nechci chytit malawi (asi malárii?), takže proto bych tam například nejel. Nebo bych nechtěl do míst, kde je občanská válka. Prostě myslím, že bych se bál o svůj život, jsem dost měkkejš, když na to přijde, protože to je (život) jediná věc, co máš. Prostě nechci jet někam, kde se střílí. Pojedu tam, kde jsou lidi civilizovaní, a kde není válka… kde tě podpoří a zajistí bezpečnost.

To dává smysl. Jen ještě jedna poslední otázka než budeš muset odejít na zvukovku… Jak bys chtěl, aby se dnes cítili fanoušci po tom, co uvidí HELLOWEEN poprvé hrát v Melbourne?

Michael Weikath: To je různé. Třeba včera v Sydney. Myslím, že jsmě měli obzvláště dobrou show… Jak lze slovy vyjádřit to, co se dělo včera? Protože my jsme neudělali nic zvláštního. Prostě jsme přišli na pódium se svým náčiním a jevištním pozadím a nevím, zhruba tak dvěma nebo čtyřmi kejsy, které váží asi tunu. To fakt hodně záleží na náladě přítomných fandů. Protože taky jsme měli show v Brisbane, to bl takový malý usmolený klubík… ale víš, ono tě to přiměje zapomenout na to, kde hraješ díky reakcím publika a srdíčku těch lidí. A interakce mezi kapelou a lidma… takže myslím, že tím se to dost vykompenzuje.

Dnes budete mít k fanouškům blízko…

Michael Weikath: Jo… připomíná mi to Sydney a hráli jsme i na jiných podobných místech… vypadá to jako to samé pódium. Dokud se nepřijde s větší produkcí, není moc co očekávat, kromě toho, že tam bude hrát kapela.

"The Forum" je docela dobrá destinace. V okolí není moc větších míst pro tyhle akce. Každopádně, Michaeli, chtěl bych ti ještě jednou poděkovat, že sis udělal čas udělat se mnou tenhle rozhovor. Bylo mi potěšením. Večer si to užijte!

Michael Weikath: Díky. Prostě se pokusíme zahrát co nejlépe.