Top nejlepších a nejhorších skladeb

Autor: mM

Rozhodl jsem se také napsat svůj žebříček písní, které favorizuji a i těch, které naopak při poslechu přeskakuji (řečeno s nadsázkou). Ty jsem ale hledal jen velice obtížně a i ty, které se nakonec objevily v žebříčku, si občas s chutí pustím. U mě osobně to také částečně záleží na vzpomínkách, které k jednotlivým songům chovám, takže to přirozeně nebude objektivní, ale to snad ani potřeba psát. Protože jsem se začal o metal zajímat až kolem roku 1999, budu se věnovat výhradně songům z Derisovy éry. Několik alb s Kiskem jsem zpracoval na konci.

15 nejlepších songů:
1) Just a little sign - Asi se leckdo zarazí, ale tahle píseň se mi skutečně vybaví, když slyším "Helloween". Geniálně zpracované klávesy, příjemná melodie refrénu, atmosférická instrumentální pasáž, brilantní text a skvělé vokály. Tohle je můj favorit!
2) Before the war - Co dodat? Zabijácká sloka ústící v ještě vražednější refrén. Vše zabaleno do uchvacující rychlosti. Skvělá píseň po všech stránkách.
3) Falling higher - Tuhle píseň prostě miluji. Naprosto unášející melodie. Hezky napsané kytary a vokály, které skutečně ladí uchu. Falling higher musí milovat každý, kdo ji někdy slyšel.
4) Hey lord - Další "lepší než syrová" píseň. Tohle album je vůbec moje nejoblíbenější. Myslím taky, že se stane vrcholem, který se již nepodaří překonat a songy jako Hey lord jasně ukazují proč. Originální nápad zavedený do melodických kytar v metalovém stylu. Skvěle!
5) The king for 1000 years - Teď bych chtěl vidět, jak se tváříte J. Tenhle song zavrhly snad všechny kritiky, které jsem četl, Nicméně já si ho po čase oblíbil snad ještě více než legendárního Keepera. Myslím, že v tomhle případě se skupina skutečně snažila napsat stejnou bombu, jako onen milník a nejslavnější song "Kiskeho", ale na druhou stranu si myslím, že se jim to povedlo. Minimálně v mých očích ano.
6) Silent rain - Výborný song. Akční, vyvolávající mnohé pocity a zabijácký tím způsobem, jakým má heavy metal být. Prostě klasika - v dobrém slova smyslu. Také si u mě chlapci získali plus tím zajímavým zkreslením hlasu před posledním refrénem, to se mi vážně líbí.
7) All over the nations - Další z obecně nepopulárních songů, který já naopak řadím ke svým nejoblíbenějším. Sloka je totiž jednoduše mistrovská a Andi v ní konečně naplno ukazuje záda všem svým dřívějším kritikům a také nejednomu ze svých předchůdců na pozici vokalisty v Helloween J. Na druhou stranu mě nijak neuchvátil refrén…
8) The Saints - Návrat ke starým časům v novém hávu. Myslím, že se jedná o nejpovedenější píseň současného alba. Je melodická ale zároveň rychlá a i když refrén mi přijde dost okoukaný tak sloka je rozhodně originální a dvojitým bridge skupina jen podtrhuje, že text téhle písničky je také o něčem, co má význam. Vše k sobě ladí a skvěle do sebe zapadá.
9) The tune - A opět píseň na které si kritici tolik smlsli. Osobně ji ale mám velice rád, je dost melodická a i přes časté osočování mi nepřijde, že by se rychle oposlouchala. Jen text za moc nestojí.
10) If i knew - Co dodat, jedná se o moji nejoblíbenější baladu, i když jinak pomalé songy moc nemusím. Nijak zvlášť se mi do téhle písně nehodí Andiho hlas, nemůžu si pomoct.
11) Kings will be Kings - Hymna jako řemen. Velmi příjemně působí přechod ze sloky na refrén. Myslím, že se zároveň jedná o jednu z nejchytlavějších písní, alespoň já ji nemohl vyhnat z hlavy snad týden.
12) If i could fly - Tomuhle songu rozhodně patří jedno prvenství. Nejvíce dokáže ovlivnit moji náladu. Jednak díky těm vzpomínkám, které se mi k němu váží, ale hlavně kvůli té zvláštní atmosféře, jenž vyvolá.
13) Kill it - Řežba jako blázen. Tohle pustit svému příteli pianistovi, který ujíždí na klasice, mám ho na svědomí. Sloka, která způsobuje mrazení je střídána dojemným bridge, aby se nakonec opět zvrhla v nemilosrdný vraždící stroj. Takovýchto písní nemají Helloween nijak velké množství a tak je to příjemné osvěžení.
14) Laudate dominum - Jedinečný song. Skvělé kytary ženou pravou metalovou rychlostí, ale nejsou nepatřičně agresivní. Navíc ten Andiho drsný vokál tomu dodává nový rozměr. Metalová bohoslužba se skutečně zdařila a já mohu jen doufat, že Helloween udělají i něco v Češtině J.
15) Handful of pain - Tady jsem dlouho neměl jasno mezi tímto songem a "We burn", další řežbou ala Helloween, ale nakonec zvítězila hrstka bolesti díky těm nečekaně dobře umístěným smyčcům v bridge.

5 nejhorších songů:
1) Never be a star - Asi nepříliš překvapivá volba. Celé to působí jako fraška (nestoudně krátká sloka, zkopírovaný a navíc v jednom kuse podstrkovaný refrén), která pouze graduje svým tématem. Výsměch.
2) Time of the oath - Skutečně si nemůžu pomoct, ale téhle písni jsem nikdy na chuť nepřišel. Připadá mi zdlouhavá a také dost o ničem. Navíc se mi ani moc nelíbí ústřední melodie.
3) Anything my mamma don't like - Tenhle song mi absolutně nesedí k Helloween a i když se ho snažím vnímat jako zpestření, nemohu jinak…
4) Bells of 7 hells - Tak a to byly tři písničky, které se mi příliš nezamlouvaly. Teď jsem se dopracoval k písním, které nemusím (mírnější stupeň). Konkrétně tato mi připadá příliš agresivní, taková zlá. Těžko najít výstižnější přívlastek. Je mi ale jasné, že je to čistě osobní dojem.
5) Ocassion avenue - všichni kritici ji chválí, ale u mě naráží na stejný problém, jako předchozí píseň. Vzbuzuje ve mně špatný pocit, a to nemám rád. Jinak, čistě po hudební stránce, není špatná.

Více písní, které mi nějak výrazněji nesedí, nemůžu najít a tak se přesunu ke Kiskeho éře, kde ale zmíním jen 6 nejoblíbenějších písní, protože se o toto období Helloween nezajímám dostatečně na to, abych některé hodnotil záporně (Samozřejmě se zajímám o celé období působení skupiny, ale vzhledem k tomu, že v době před příchodem Andiho jsem se o metal nezajímal - byl jsem příliš malý, nemám k těmto písním dostatečně silný vztah.).
1) Mankind - Nevídané vokály, nepřekonatelné hlavně v refrénu a vůbec rozmanitost a melodie celé kompozice jí u mě zajistily zasloužené první místo.
2) Eagles fly free - Nepřekvapivá volba. Melodická, rychlá a skvěle zazpívaná. Víc netřeba dodávat.
3) March of time - Velmi dobrý song. Monumentální refrén je dostatečně melodický, aby udržel posluchačovu pozornost a i text je poměrně zajímavý. U mě má navíc tu výhodu, že se mi k ní váží určité vzpomínky.
4) Twilight of the gods - Neobyčejná píseň, která je pro mě jedničkou prvního Keepera. Velmi dobrá melodie a některé efekty ji dělají posluchačsky zajímavou.
5) Keeper of the seven keys - Pokud toto čtete, jistě víte o této písni dost na to, než abych ji tu nějak popisoval. Nic už nikdy nezmění skutečnost, že většina fanoušků si bude Helloween na prvním místě s ní. Těžko říct, jestli to Helloween tušili, když ji nahrávali.
6) Rise and fall - Zábavný song, který trochu zlehčuje celkovou atmosféru Keepera dva. Hudebně k ní nebudu nic psát. Tato píseň je tu pro pobavení posluchače, a to se jí daří, myslím, na výbornou.

Doufám, že jsem nikoho nenaštval a jsem rád, že jsem se s vámi mohl podělit o svoje názory.
S upřímným pozdravem, mM